Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00
Blowerlar
Blowerlar

Blower, emisyona uğramış olan ortamdaki havanın düşük basınç ya da yüksek debide transferini sağlayan ekipmanlardır. Bu blower’lar motordan aldığı kuvvetle fanın dönmesini sağlar.

İki farklı tipte blower bulmak mümkündür. Bunlar vakumlu ya da üfleme adı verilen çeşitlerdir. Blower’ların içerisindeki fan dönerek emiş kısmında yer alan havayı vakumlar. Bu sayede içeriye hapsedilmiş olan hava, sonrasında çıkışa itilir. Bu sayede blower işlevini yerini getirir.

Blower’lar genel olarak havayı taşımak için kullanılırlar. Bu ekipmanlar içeriye emilen havayı bir filtreden geçirir. Bu filtreden geçişle birlikte hava itilir. Bu şekilde çalışmadığı zaman blower içerisinde yer alan loblar ve gövdede pislikler birikebilir. Bu pislikler doğru çalışmaya engel olurken aynı zamanda aşınmalara yol açar. Aşınmayla birlikte, çalışma kapasitesi ve verim son derece olumsuz etkilenecektir. Basma ve emiş kısımlarında tıkanıklıkların yaşanmaması adına mutlaka emniyet vanasının bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra akışın devamlı olarak kontrol edilmesi de önemlidir. Blower hiçbir koşulda ters çevrilmemelidir. Hava emilmediğinde bu ekipmanların verimi düşeceği gibi ömrü de kısalacaktır.

Blower ve Fan Arasında Ne Fark Var?

Hem fanlar hem de blower’lar genel olarak hava sirkülasyonu amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte iki ekipmanında kendine has çalışma prensibi ve özellikleri vardır. Fanlar bir oda ya da belirli bir alanda bulunan havaya etki etmektedir. Buna karşın blower yalnızca belirli bir noktaya odaklanarak çalışır.

Fanlar çok geniş bir alana etki edecek şekilde tasarlanabilirler. Blower için bu geçerli değildir. Bu cihazlar daha çok spesifik bir alanda çalışır. Yine fanlar havayı döndüren ve hareket sağlayan kanatlardan oluşmaktadır. Fanların pervaneleri havanın akışını yönlendirir. Ayıca düşük basınçta hava üretimini sağlar. Blower, fanlara benzer şekilde hava üfleyicileriyle hava yaratır. Ancak blower’ların bu noktadaki temel farklı yalnızca belirli bir konuma hava sağlamasıdır.

Fanların basınç oranı 1,1’in altında seyreder. Blower basınç oranıysa 1,1 ila 1,2 civarındadır. Bunun yanı sıra fanlar eksenel akışlı ve santrifüjlü olarak iki ayrı sınıfa ayrılır. Blower çeşitleri ise tek kademeli blower ve çift kademeli blower olarak ikiye ayrılır. Hem fanlar hem de blower’lar benzer bir amaç için tasarlansalar da aralarında ciddi bazı farklılıklar da bulunmaktadır. Bu farklardan bir diğeri ise fanların elektrikle çalışan motorlarının ve pervanelerinin bulunmasıdır. Blower ise giriş, çıkış, fan ve dış kapaktan oluşur.

Blower Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blower seçerken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler, bu cihazları hem yüksek verimle kullanmanızı sağlar hem de daha uzun ömürlü makinelere sahip olmanız anlamına gelir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri vakum fanı seçimidir. Yanlış bir seçim yapmanız düşük verime neden olacaktır. Bunun yanı sıra enerji faturalarınızın maliyeti de artacaktır.

Özellikle endüstriyel uygulamalarda doğru bir blower seçimi çok daha önemlidir. Blowerlar kullanım açısından çok pratik olmakla birlikte, endüstriyel alanlarda seçim yaparken dikkatli olmalısınız. Bir seçim yapmadan önce, cihazı yerleştireceğiniz alanı belirlemelisiniz. Bu alanı ölçerek, ne boyutlarda blower tercih etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Sonraki adımda hava akış yönüne karar vermeniz gerekir.

Bu kararlar verildikten sonra kurulum düzenine ilişkin olarak bir projenin ortaya çıkması gerekir. Hava uygulama alanı içerisinde hava akışının değerine karar vermelisiniz. Bunun yanı sıra cihaza gelecek olan havanın sıcaklığı, nereden geleceği ve nasıl geleceği gibi soruları da mutlaka yanıtlamış olmanız gerekir. Aynı zamanda kanal dışındaki hava akışının basınç oranı da önemli bir kriterdir.

Seçim yaparken blower tipi, motorun gücü, T1 giriş sıcaklığı, diferansiyel basıncı, Q1 emiş kapasitesi ve P2 basıncı gibi özelliklere de ayrıca dikkat etmelisiniz.

Blower’lar Nerelerde Kullanılır?

Yeni nesil olarak tasarlanan blower’lar, birçok alanda kullanılabilmektedir. Bunun temel sebebi ise çok başarılı olmalarının yanı sıra son derece pratik bir cihazlar olmasıdır. Bu cihazlar endüstriyel alanlarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Endüstriyel tozların emilmesinde çokça kullanılırlar. Aynı zamanda fabrikalarda da bu cihazlara yaygın olarak rastlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra blower’lar; araç yıkamada, duman sistemlerinde, havalandırma sistemlerinde, tam otomatik dolum makinelerinde, kağıt sanayinde, fırınlarda, mutfaklarda, arıtma sektörlerinde, kazanlarda ve yüzme havuzlarında kullanılmaktadır.

Bir blower seçimi yaparken en önemli kriter kullanım alanıdır. Bu cihazlara ait geniş bir model ve çeşit skalası vardır. Hangi modelin ve çeşidin kullanılacağı ise bu kullanım alanlarına bağlıdır.

Neden Blower Kullanmalısınız?

Blower geniş bir ürün yelpazesine ve kullanım alanına sahiptir. Bunun temel sebebi birçok avantajı bünyesinde barındırmasıdır. Bu cihazlar yağsız hava ve gaz verirler. Bu da düzenli hava ve gaz akışını sağlar.

Blower’ların bakımları oldukça kolaydır. Ekstra bakım maliyetlerinin bulunmaması önemli bir avantajdır. Bunun yanı sıra son derece uzun ömürlü cihazlardır. Bir kez satın aldığınız ürünü yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Blower modellerinin birçoğunda gürültü seviyesi oldukça düşüktür. Bu tip bir ürün almanız çok daha ciddi avantajlar sağlayabilir.

Blower fiyatları ise özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Her blower modelinin kendine has teknik özellikleri bulunur. Bu teknik özellikler fiyatların belirlenmesinde temel kriter olarak karşınıza çıkacaktır. Yine cihazın ne kadar kaliteli bir materyalden yapıldığı da fiyatları doğrudan etkileyen bir diğer faktördür. Son olarak üretim yapan markaların fiyat politikaları da oldukça etkili olacaktır.

Ser Rezistans sayesinde birçok farklı blower modelini inceleme fırsatı bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bu blower modelleri arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçerek, bu cihazlar hakkındaki detaylı bilgi alabilirsiniz. Siz de Ser Rezistans güvencesiyle, kaliteli blower’lara sahip olmak ve avantajlı fiyat tekliflerimizden faydalanmak istiyorsanız, bizimle telefon ya da e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Online Mağaza