Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılan pratik el aletlerinden biri olan sıcak hava kaynak makinesi, hem evlerde hem de işletmelerde kullanıma uygundur. Bu makineler, proje çalışmalarında ve yapı gereçleri uygulamalarında yaygın olarak tercih edilmektedir. Sıcak hava tabancaları sayesinde amatörler dahi profesyonel işler çıkarabilmektedir.

Sıcak Hava Kaynak Makinesi

Oldukça pratik bir kullanım imkânı sağlayan sıcak hava kaynak makineleri, farklı uygulama alanlarında tercih edilebilmektedir. Bu cihazlar sıcak hava buharı elde edebilmek adına ideal seçeneklerdir. Sıcak hava buharı, yüksek sıcaklıklarda sıvı hale gelen yapıştırıcı ve plastik ürünlerin montajında kullanılır. Farklı kapasitelere sahip olan kaynak makineleri hem amatör hem de profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Profesyonel uygulamalarda hassas sıcaklık ayarı ve yüksek kapasitede sıcaklık hava üreten cihazlar tercih edilmelidir.

Sıcak Hava Kaynak Makinesinin İşlevi

Sıcak hava buharı üretmek amacıyla kullanılan bu tabancaların kullanım alanları oldukça geniştir. Bu kullanım alanları genel olarak yüksek sıcaklık gerektiren uygulamaları kapsar. Ayarlı sıcak hava kaynak makineleri 100 ila 550 derece arasında buhar üretebilme özelliğine sahip cihazlardır. Bu sıcaklıklar genellikle ihtiyaçları karşılasa da özel uygulamalar için daha yüksek sıcaklık üreten farklı kaynak makinelerine ihtiyaç duyulabilir. Özellikle yapı uygulamalarında silikon malzemelerin kullanımı çok önemlidir. Silikon bazlı malzemelerin istenen yüzeye uygulanabilmesi için sıvı forma geçmesi gerekir. Sıvı forma geçebilmesi için ise 100 derecenin üzerinde sıcaklıklar gerekir. Sıcak hava kaynak makinesi, istenen bu yüksek sıcaklık değerine ulaşmanızı sağlar. Elektrik aksamında sahip olan makineler için gerekli bağlantıların yapılması gerekir. Bu cihazlar sayesinde yapılarda parke, kapı çıtası gibi montajların yapılabilmesi için silikon ürünleri ısıtılır. Isınan silikonlar yumuşayarak istenen şeklin alınmasını sağlar. Bu sayede istenen şekilde uygulama yapılabilir.

Sıcak Hava Kaynak Makinesi Çeşitleri

Sıcak hava üreterek ihtiyaçları karşılayan kaynak makineleri açısından birçok çeşit vardır. Bu çeşitler kullanım alanlarına ve amaçlarına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu noktada ihtiyacınıza uygun ürünü belirlemeniz gerekir. Elektrik enerjisi kullanan tabancaların yanı sıra gaz kullanan seçenekler de vardır.

Sıcak hava kaynak makinesi çeşitleri temel olarak şu üç tipe sahiptir;

  • Taşınabilir sıcak hava kaynak makinesi
  • Ayarlanabilir ve dijital göstergeli sıcak hava kaynak makinesi
  • Sabit sıcaklık değerinde çalışan standart sıcak hava kaynak makinesi

Sıcak hava kaynak makinesi aynı zamanda lehim uygulamalarını yapacak yeteneklere de sahip olduğundan geniş bir kitleye hitap etmektedir. Standart uygulamalarda ve silikon uygulamalarında standart modeller tercih edilebilir. Sıcaklık ayarı bulunan sıcak hava kaynak makinesi çeşitleri özellikle profesyonel kullanıma hitap etmektedir. Bu makineler metal esaslı materyallerde de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra sıcaklık ayarının yapılabilir olması, yapılan işin boyutuna göre enerji sarfiyatı sağlar. Bu sayede cihazın fazladan ısınması engellenirken, enerji maliyetlerinin de düşürülmesi sağlanır.

Sıcak Hava Kaynak Makinesinin Kullanımı

Sıcak hava kaynak makinesi ısı üretmek için iki farklı kaynak kullanılabilmektedir. Bunlardan biri elektrik enerjisi iken diğeri ise gazdır. Gaz kullanarak çalışma becerisine sahip kaynak makinesi özellikle elektriğe erişim olmayan yerlerde tercih edilmektedir. Gaz ile çalışan makineler genelde profesyonel kullanım içindir. Gaz ve elektrik enerjisi kullanan tabancaların kullanım talimatları da değişiklik gösterir.

Sıcak hava tabancalarının yüksek güçte ısınma sağlayan modelleri genel olarak dijital şekildedir. Bu modelleri kullanırken tükettiğiniz güç ve ulaşılan sıcaklık değerleri, cihazda bulunan ekran üzerinden takip edilebilmektedir.

Gazlı kaynak makinesi modelleri gaz tüpü ile çalışır. Bu tüp kullanım sırasında tabancaya bağlanır. Elektronik sıcak hava kaynak makinesi modelleri ise mobil kullanıma daha elverişlidir. Tabanca istenen sıcaklığa ulaştığında dilenen bölge üzerine tutulur ve uygulama gerçekleştirilir.

Sıcak Hava Kaynak Makinesinde Güvenlik Önlemleri

Yüksek sıcaklıkta hava üreten kaynak makinelerinin kullanımı sırasında oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu cihazlar iş kazalarına müsaittir. Bu durumun temel sebebi, makinenin ürettiği sıcaklık değerinin çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Yüksek sıcaklığa maruz kalacak kişilerin etkilenmemesi adına uygun iş elbiselerini kullanması gerekir. Bu elbiselerin sıcaklığa dayanıklı olması gerekir. Bu sayede beklenmeyen kazalarda, kullanıcıların etkilenmesinin önüne geçilir. Bu kıyafetler kullanıcı üzerinde yanık ve benzeri sorunların oluşmasını engelleyecektir.

Bunların yanı sıra sıcak hava kaynak makinelerinde havayı yönlendirmek adına bazı düğmeler vardır. Bu düğmelere basıldığında sıcak hava üretilir ve tabancanın ağzından bu hava çıkmaya başlar. Kontrolsüz şekilde uygulama yapmamak adına önceden önlem alınması gerekir. Olası bir kaza durumunda kullanıcı öncelikle bu düğmeleri pasif hale getirmelidir. Bunun yanı sıra elektrik akımının da kesilmesi gerekir. Bazı sıcak hava kaynak makinelerinde bunu engellemek adına acil durum butonu da bulunmaktadır. Bu buton, enerjinin kesilmesini ve cihazın durmasını sağlar. Bunun yanı sıra bazı modellerde gerekenden fazla yüksek sıcaklıklara çıkılması da engellenmektedir.

Bu cihazların çocuklardan uzak tutulması, kullanılmadığı anlarda ise fişinin çıkarılması gerekir.

Sıcak Hava Kaynak Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıcak hava kaynak makinelerini, işletmeniz için alabileceğiniz gibi, evinizdeki basit bazı işlemler ya da tamamen hobi amaçlı da kullanabilirsiniz. Bu makinelerden birini almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli faktör ihtiyaçlarınızdır. Kullanım alanınıza bağlı olarak farklı tiplerde ve güçlerde bir makine tercih etmeniz gerekebilir. Makine tercihinde elektrikle ya da gazla çalışan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra sıcak hava tabancasının markası da oldukça önemlidir. Bilinir ve güvenilir bir marka tercihi size birçok avantaj sağlayacaktır.

Cihazın üretim materyallerinin, kablosunun ve benzeri ekipmanlarının kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli malzemeler hem güvenliğiniz açısından önemlidir hem de ürünün daha uzun süreler boyunca kullanılmasını sağlar. Bunun yanı sıra sıcak hava kaynak makinesi fiyatları da dikkat etmeniz kriterlerden bir diğeri olmalıdır.

Sıcak Hava Kaynak Makinesi Fiyatları

Farklı birçok modele sahip olan kaynak makinesi çeşitleri fiyat açısından da geniş bir skalaya sahiptir. Bu noktada karar verirken öncelikle ihtiyaçlarınıza dikkat etmelisiniz. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra tüm beklentilerinizi karşılayan tabancalar arasından fiyat değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Sıcak hava kaynak makinesi fiyatları, barındırdığı özelliklere bağlı olarak çeşitlilik gösterecektir. Ayarlanabilir olan sıcak hava tabancalarının fiyatları daha yüksek olacaktır. Makine ne kadar çok profesyonel bir işe hitap ediyorsa fiyatları da o oranda artış gösterir. Siz de sıcak hava kaynak makineleriyle ilgili detaylı bilgiye kavuşmak için hemen Ser Rezistans’ı arayabilir, ihtiyacınız olan modeli kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

İletişim Formu
Tente Kaynak Makinası
Tente sistemleri, bulundukları alanları olumsuz hava şartlarından ve dış etkenlerden korum...
PVC Zemin Kaynak Makinası
Metal ve diğer türlü maddelere sahip olan malzemelerin birleştirilebilmesi için kullanabil...
Membran Kaynak Makinası
Kaynak işlemlerini daha güvenilir ve kalite standartlarına uygun bir biçimde gerçekleştirm...
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza