Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Endüstriyel alanda bazı malzemeler istisnasız her makinada kullanılabiliyor. Neredeyse olmazsa olmazlar arasında yer alan bu malzemelerden biri de kablolar oluyor. Artık rezistans ihtiyacını da karşılayabilecek bir forma bürünen kabloların kalitesi, uygulandığı makinanın ya da sistemin sorunsuz bir şekilde kullanımında son derece belirleyici olabiliyor. Peki, kablo ısıtıcı da dahil olmak üzere herhangi bir kablonun kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kablo Üzerinde Baskı Var mı?

Öncelikle birkaç detaya dikkat etmenizin, kablonun kalitesine dair ipuçlarını anlamanızı sağlayacağından emin olabilirsiniz. İlk olarak kablonun markalamasına dikkat edebilirsiniz. Özellikle ısıtıcı kablolarda 1 ya da 1,5 metrede bir üretici firmanın, kablo tipinin ya da üretim standardına dair bilgilerin basılı olması gerekiyor. Eğer kablo üzerinde hiçbir baskı görmüyorsanız o ürünün kalite beklentinizi karşılaması mümkün olmayabilir.

silikon-elyafli-yuksek-isiya-dayanikli-kablo.jpg

Çapaklanma ve Çiziklere Dikkat!

İletken yüzeyi, kablonun kalitesinde belirleyici olabilen bir diğer unsur. Kablonun iletken yüzeyinde çapaklanma ya da çizik olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Özellikle rezistans kablo satın alıyorsanız kablonun uç bölümüne dikkat etmeniz gerekiyor. Çapaklanmaların izole sistemi delebileceğini unutmayın. Bu da çok büyük tehlikeleri beraberinde getirebilir.

Kablonun Görünümünde Kusursuzluk

Elektrik kablosundan anten kablosu ya da ısıtıcı kabloya kadar tüm kablo çeşitlerinde kaliteye dair fikir edinmek için kablonun dış görünümüne de göz atabilirsiniz. Herhangi bir kabarma, çöküklük, hava kabarcığı ya da ovalliğindeki bir bozukluk, kablonun kalitesiz olduğuna dair bir fikir verebilir. Çünkü izole kısmındaki bu sorunlar kablonun kısa zamanda çeşitli sorunlara neden olabileceği düşüncesini de uyandırabilir. Kaliteli bir üretim söz konusu olduğunda kablolar üzerinde bu ve benzeri görünümler oluşmaz.

Özellikle rezistans kablo gibi ürünler satın alıyorsanız kaliteye büyük önem vermelisiniz. Bu ürünler çok sayıda farklı alanda kullanılabiliyor. Bazen yol ısıtma gibi büyük bir sistemin en önemli unsuru olabiliyor. Kalitesiz ürünler ciddi riskleri doğurabilir. Tercihinizi her daim Ser Rezistans gibi güvenilir firmaların ürünlerinden yana yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan plastik sektörüne özel mika rezistanslar yazımızda mika rezistans çeşitlerini inceledik.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza