Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Isıl çift olarak ifade de edilen termokupl sıcaklık ölçme sensörüdür. 1821 yılında icat edilen parçanın mucide ise Seebeck’tir. Termometre de sıcaklık ölçme uygulamasından başarılı sonuçlara ulaşılmasına destek olurken yüksek sıcaklıkların ölçülmesinde ise termometre kullanımına yer açılamaz. Bu aşamada ise termokupl çalışma prensibi ile kullanım avantajı sağlar. Eksi 200 dereceden artı 2300 dereceye kadar farklı sıcaklık ölçüm değerlerinde başarılı sonuçların elde edilmesinde destek olan ürün aynı zamanda dayanıklı parça olma özelliğine de sahiptir.

İki farklı alaşım ve metal olan ısıl çift endüstride çıplak olarak kullanılmaz. Fiziksel ya da kimyasal özelliklerin yanı sıra mekanik darbelere karşı kılıf ile kullanıma sahiptir. İki farklı iletkende oluşan hareketlenme sonrasında elde edilen gerilim değeri ise sıcaklık ölçümünün elde edilmesine olanak sunar.

Termokupl Çalışma Prensibi

Termokupl Nerede Kullanılır?

Rezistans termometreleri arasında yer alan termokupl çalışma prensibi ile sıcaklık ölçümlenmesinde kullanılan üründür. Sıcaklık ölçümlenmesinde yüksek aralıklara sahip olan değerler arasından en iyi sonucun elde edilmesine destek olan parça aynı zamanda güvenli ve garantili üründür. Uzun vadeli kullanıma sahip olan dayanıklı olan ürünün arızalanma durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Ürün uzun vadeli kullanım imkânına sahip olup sıcaklık değer ölçümünde doğru değerin sunulmasına olanak sağlar.

Eksi ve artı değerler arasından yaklaşık olarak 3000 fark değerini belirleyen ürün sayesinden eksi 200 dereceden 2300 derece ve üstününde belirlenebilmesi mümkün olabiliyor. Bu sıcaklık değerlerinin ölçümlenebilmesinde önemli bir değer olarak endüstri sanayi içinde termokupl ürününe sıklıkla yer açılır.

Endüstri sanayinin vazgeçilmez ürünleri arasından yer alan termokupllar sayesinde üretim için gerekli olan sıcaklık ölçüm değerleri de gerçekleştirilmiş olur. Isı kontrolünde önemli olan bir değere sahip olan ürün tesisler için özel öneme sahiptir.

İletişim Formu
PT100 Termokupl Elimko
Elektronik ısı ürünleri arasında en fazla tercih edilen devre elemanları arasında PT100’le...
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza