Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Rezistans seçimi özellikle son dönemlerde alternatif birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bunun en büyük etkisi rezistanslar sayesinde elektrik enerjisi kullanarak ısı elde edilebilmektedir. Bu özelliği ile rezistansların işlevselliği de oldukça artmaktadır. Rezistansların bir çok farklı çeşidinin olması hayatımızın her alanında onlardan faydalanmamıza imkan sunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde de günlük hayatımızda farkında olmasak da rezistans kullanmaktayız.

Rezistanslarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Rezistanslardan günlük hayatımızda ev eşyalarında, ısınmada ve daha birçok farklı alanda faydalanmaktayız. Rezistanslar oldukça işlevsel olmaları haricinde belirli aralıklar ile temizliklerinin ve bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Düzenli olarak uygun şekilde temizlenmeyen rezistanslar görevini yerine getirmede zorlanacağı gibi kullanım alanlarına bağlı olarak oluşan oksitlenmelerde elektrik arızaları ve büyük sorunlara neden olabilmektedir. Rezistans temizliğinde önemli olan rezistansın cinsi olacaktır.

İçindekiler

Çay Kazanı Rezistansı ve Temizliği

Çay kazanları özellikle kalabalık iş yerlerinde restoran ve kafe gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Çay kazanlarında bulunan su ısıtmadaki rezistanslar kullanılan suda yer alan özelliklerden dolayı kullanıldıkça oksitlenme ve kireçlenme yaşamaktadır. Yaşanan bu oksitlenmeler ve kireçlenmeler bir süre sonra kazanda deformasyona yol açacağı gibi sağlık alanında da sorunlara neden olabilmektedir.

Çay kazanı gibi gıda alanında kullanılan özellikle açık rezistans yani suya direkt temas eden rezistansların temizliği oldukça önemlidir. Bu rezistansların temizliği için öncelikle kazanın su tesisatı sökülmeli ve içindeki su boşaltılmalıdır.

Bu işlemler yapılırken elektrik bağlantılarının da kapatılmış olması önemlidir. Ardından kireç ya da oksitlenme olan rezistans için herhangi bir kimyasal ya da sağlığa zararı olmayan doğal temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Özellikle kirecin ve oksitlerin temizlenmesi için limon tuzu ya da temizlik sirkesi önerilmektedir.

Çay kazanı ya da kattle gibi aletlerin rezistans temizliği sonrasında kazanın en az bir kere su doldurularak kaynatılması ve ardından boşaltılması ile sonrasında da normal su ile iyice temizlenerek boşaltılması gerekmektedir. Bu şekilde sağlıklı ve uzun kullanım ömrüne sahip kazanlar ve su ısıtıcılarına sahip olabiliriz.

Isı Bandı Rezistansların Temizliği

Isı bandı tipi olan rezistanslar doğal gaz veya kalorifer sistemlerinin olmadığı alanlarda son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Normal kalorifer peteklerinde ısı bandı kullanımı ev tipi yerler rahatlıkla ısıtılabilmektedir.

Bunun alanında endüstriyel alanda da sıklıkla ısı bandı rezistanslar kullanılmaktadır. Tüm rezistanslarda olduğu gibi ısı bantlarında da belirli aralıklar ile bakım ve temizlik yapılması kullanım süresini ciddi manada uzatmaktadır.

Isı bantları çalışma şekilleri ve kendi özellikleri bakımından ortamda bulunan toz ve kirleri üzerlerine çekmektedir. Bunun haricinde yüksek ısı nedeni ile bir süre sonra yapıştıkları yerden çıkabilmektedir. Buda onların çalışma sistemini doğrudan etkilemekte ve yeterli ısı üretmesine neden olmaktadır.

Isı bantları temizlemesi oldukça kolay olan bir türdür. Belirli aralıklar ile tozlarının alınması ve yapışkan yerlerinin bakımının yapılması oldukça önemlidir. Tabi ki bir de elektrik bağlantılarının kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Endüstriyel Rezistansların Temizliği

Endüstride birçok farklı alanda rezistanslar etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu alanda üretilen ürünlerin içerisinde kullanıldığı gibi direkt olarak endüstri alanında da kullanılmaktadır. Endüstriyel rezistanslar bir tesisin üretim sürecinde son derece etkilidir.

Bu nedenle de bakım ve temizliklerinin belirli aralıklar ile yapılması son derece önemlidir. Ayrıca rezistansın ömrünü tamamlaması durumunda değiştirilmesi endüstride aksamaların önüne geçmek için son derece önemlidir.

Endüstride kullanılan rezistanslar farklı şekillerde olabilmektedir. Bu nedenle her rezistansın temizliğinin farklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Rezistansların temizliği konusunda son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Rezistansların türlerine göre kullanılması gereken temizlik ürünleri kullanarak hassas bir şekilde güvenlik önlemlerine de dikkat ederek temizlik sürecinin uzmanlarca yapılması gerekmektedir.

Infrared Rezistansların Temizlikleri

Infrared rezistanslar gelişen teknolojinin bir ürünü olarak oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Özellikle endüstriyel alanda ve yerel kullanımda en çok tercih edilen rezistans şekilleridir. Kendi içerisinde de kullanım alanlarına göre farklı şekil ve modelleri bulunmaktadır. Özellikle düşük enerji tüketimi ile oldukça yüksek verimlilikte enerji tüketimi gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle de özellikle endüstride verimlilik sağlaması nedeni ile tercih edilmektedir.

Kendi içinde farklı çeşitlerinin olması nedeni ile ınfrared rezistansların temizliği de değişiklik göstermektedir. Bu rezistansların gövde yapılarında kullanılan malzemelerde farklı olabilmektedir. Bu nedenle kullanım alanına göre en uygun temizlik sistemleri kullanarak uzman personelden destek alınması son derece önemlidir. Ser rezistans olarak üretimden satışa kadar her türlü alanda olduğu gibi temizlik ve bakım hizmetlerinde de sizlere profesyonel çözümlerimiz bulunmaktadır.

Tost Makinası Rezistansların Temizliği

Tost makinaları evlerde ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan eşyalardan birisidir. Tost makinalarında rezistans tost makinesinin levhalarının arkasında yer almaktadır. Bu nedenle çoğu zamanda direkt olarak görünmemektedir.

Ancak levhaların kaldırılması ile görünmektedir. Tost yapımı esnasında ve durduğu yerde levhaların birleşim yerlerinden rezistansın olduğu bölüme yağ akması ve toz girmesi gibi durumlar olabilmektedir. Buda bir süre sonra makinanın arızalanmasına neden olmaktadır.

Tost makinası rezistans temizliğinde genellikle birçok hata yapılmaktadır. Bunun başında sert fırça ya da tellerin kullanılması ile kimyasalların kullanımı olmaktadır. Kullanılan bu malzemeler rezistansın çizilmesine ve kararmasına neden olurken kullanım ömrünü de oldukça kısaltmaktadır.

Bu nedenle tost makinası rezistans temizliklerinde yumuşak nemli bir bez ile sıcakken değil de soğumasından sonra silinmesi gerekmektedir. Aşırı baskı uygulamak rezistansın kırılmasına neden olabilmektedir.

Fritöz Rezistansları Temizliği

Fritözler özellikle gıda sanayinde ve evlerde yağ ile yüksek ısıda kızarma yapmak için kullanılmaktadır. Rezistans elektrikten aldığı ısı ile yağı yeterli ısıya kısa sürede çıkartmakta ve ürünlerin kızarmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle kafe ve restoran gibi yerlerde sürekli bir şekilde uzun sürelerce kullanılması rezistansların kısa sürede yıpranmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır.

Yağ oldukça yıpratıcı bir üründür. Fritözlerde kullanılan gıdalarda eklendiğinde rezistansın daha hızlı kirlenmesine neden olur ve yağ oldukça zor temizlenmektedir. Özellikle rezistans üzerinde biriken yağ kalıntıları genellikle ısı ile yanmaktadır. Bu nedenle bu yağların temizlenmesi için özel yağ sökücülerin kullanılması gerekmektedir.

Rezistansların Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rezistanslar farklı kaynak türlerinde kullanılan değişik özelliklere sahip olabilmektedir. Her rezistans türünün farklı kullanım alanları vardır. Bu nedenle temizliklerinde de uygulanması gereken farklı türlerine göre değişik yöntemler olmaktadır.

Genel olarak dikkat edilmesi gereken ise rezistansın elektrik bağlantılarına dikkat edilmesi ve genel yapısına zarar verilmemesidir. Çizilmeler ya da çatlamalar rezistansta kaçak oluşmasına ve çalışmasına engel olabilmektedir.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza