Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Rezistans teli, elektrikli çalışan ısıtıcıların ortamı ısıtması ve ısı yayması için olmazsa olmaz cihazlardan biridir. Rezistanslar herhangi bir nedenden dolayı bir anda bozulabilir ya da yanabilir. Bunun günümüzde birçok açıklaması, yapıldığı gibi neden olan birçok nedeni de bulunur. Bu konuda rezistans grubu ile ilgili olarak elektrik akımının önemli bir ölçüde görevi bulunur.

Elektrik enerjisi ile ısı elde edilmesini sağlayan rezistanslar farklı sebeplerden dolayı dönem dönem arızalanabilirler. Rezistanslar kullanım hatalarına bağlı olarak da yanabilen ürünlerdir. Rezistans neden yanar ve nelere dikkat etmek gereklidir merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Rezistansların yanma sebepleri arasında ilk olarak watt değişiklikleri yer alır. Uygun watt seviyesinde olmayan bir sistemde uzun süre boyunca aynı rezistans çalıştırıldığı zaman yanma sorunları meydana gelir. Sürekli değişen bir watt hattı olduğunda, rezistans telinin yanması da kaçınılmaz olur. Genelde bu gibi konularda en çok bozulan şey, ısıtıcılarda doğrudan rezistanslar olmaktadır. Bu sebeple de rezistanslar önemli ve yanma süreçleri nedenleri sorgulanmaktadır.

Yanma sorunu aynı zamanda kullandığınız elektrik hattı ile de alakalı olabilir. Elektrik akımının sık sık dalgalanması rezistansların zarar görmesine ve arızalanmasına sebep olabilir. Elektrik akımının bir anda yüksek ve sonrasında düşük akım şeklinde geliyor olması, her elektronik cihaz gibi rezistans telinin de yanmasına neden olacaktır.

Bir diğer önemli detay ise rezistans üretiminde kullanılan ham maddelerin kalitesidir. Kalitesiz malzemeler ile üretilen rezistanslar kısa süre içerisinde yanarak çalışamaz hale gelirler. Bu sebeple, rezistans seçimlerinizi yapacağınız zaman güvenilir bir firmayı belirlemelisiniz.

Rezistans Teli Neden Kopar?

Rezistans telleri günümüzde ne kadar dayanıklı yapılırsa yapılsın, elektrikle karşı karşıya kalan bu malzemeler bir yerden sonra çok çeşitli sebeplerden dolayı kopmalar yaratır. Elektrikten aldığı enerjiyi ısıya dönüştürme ve bunu direnç tellerine iletmek gibi görevi olan rezistanslar, elektrikli ısıtıcı cihazlarda en yoğun kullanılan parçalardan biri olarak tanımlanır. Bu yönde yoğunluğu sebebiyle incelmesi ve kopması gibi sorunlarda çoğu zaman baş gösterecek durumlardır.

Elektrik ısıtıcılarda tel değişiminin önemi büyüktür. Bunun en büyük nedeni, ısıtıcı rezistans teli kopması ile ilgilidir. Peki ısıtıcı rezistans teli neden kopar? Konusunda merak ettiklerinizi cevaplamak istiyoruz. Öncelikli olarak rezistans teli üzerinde anlık çalıştırıldığında yoğun şekilde elektrik akımının geçtiğini biliyoruz. Hal böyle olunca da ısıtıcı ürünlerde rezistans telini bir süre sonrasında inceldiği görülmektedir. İncelmeye başlayan rezistans teli ise bir süre sonrasında kopmaya başlar ve kopar.

Bu tip durumlarda rezistans teli, elektrik akımını alıp devreyi tamamlayamadığı için ısı yaymamaya başlayacaktır. Tel ısı yaymadığında ise elektrikli ısıtıcılarda rezistans teli değişimi konusunda çözüm bulmak gerekmektedir. 

Tost Makinesi Rezistansı Neden Bozulur?

Tost makinesi gibi elektrikle çalışan aletlerin daha çabuk ısınması için rezistans kullanılması gerekir. Isının ortama daha kolay yayılmasını sağlayan bu sistem sayesinde, tost makinelerinde yapılan tostlar daha lezzetli olur ve daha kısa sürede hazır hâle gelir. Fakat ortaya çıkabilecek herhangi bir sebepten ötürü rezistans sistemleri zarar görebilir. Bazı aletlerde rezistans yanma ya da bozulma sorunları ile çok sık karşılaşılır. Rezistans birçok eşyada yer aldığı için bozulma sorunlarının ciddiye alınması gerekir. 

Tost makinesi gibi günlük olarak kullanılan aletlerde rezistans bozulma sorunu yaşanması, işleri zorlaştırabilir. Rezistans bozulmasının birçok farklı sebebi olabilir. Rezistans bozulma sorunu yaşandığında ilk olarak elektrik akımı kontrol edilir. Çünkü bu bozulmalar çoğu saman elektrik akımında yaşanan arızalardan kaynaklanır. Aynı zamanda insanların aletleri yanlış kullanılmaları da rezistans bozulmalarına neden olur. Bu nedenle özellikle mutfakta sıklıkla kullanılan eşyaları doğru kullanmakta fayda vardır.

Rezistans bozulmalarının önüne geçmek için ilk olarak elektrikli eşyaların kullanım koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Rezistans yanma sorunları da sık kullanılan bazı eşyalarda meydana gelir. Rezistans yanmasının asıl nedeni, watt değişiklikleridir. Sürekli olarak çalıştırılan rezistansların watt değerleri uygun değilse, yanma sorunu kaçınılmazdır. Bu nedenle aletlerin watt değerlerine de dikkat edilmesi gerekir. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek rezistansların bozulmalarında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi ve destek alabilirsiniz.

Rezistansların Arızalanmaması için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Rezistanslar voltaja bağlı olarak da arızalanabilen ürünlerdir. Voltajın ani değişiklikleri cihazlarınıza zarar verebileceği gibi aynı zamanda rezistanslarınıza da zarar verebilir. Her elektrikli cihazda olduğu gibi rezistansların da elektrik akımının aniden artması ve azalması süreçlerinin tamamında tamir görmesi gereken bir süreç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için rezistans teli olan ısıtıcılarınızın sabit akıma sahip elektrik prizlerinde çalıştırılması gerekmektedir.

Bu tür durumlar yaşamak istemiyorsanız ve rezistanslarınızı uzun süre boyunca kullanmak istiyorsanız sistemlerinizin ve kullandığınız makinelerinizin periyodik bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Periyodik bakımlar, yakın zamanda olası bir problem veya aksaklığın önceden giderilmesi ve sorun yaşanmaması için en önemli adımlardır. Bu tip durumlarda rezistans telinde olası bir sorunun giderilmesinden tutun da kopma, yanma gibi sorunların önlenmesine kadar birçok işlem ve tamir süreci gerçekleştirilir.

Ayrıca rezistans bağlantılarının yanlış yapılmasından dolayı montaja bağlı olarak yanmaların da meydana gelebileceğini unutmamalısınız. Montaj konusunda gerektiği zaman profesyonel destek almayı da denemelisiniz. Aksi takdirde rezistans teli kısa devre yapabilir ve yanabilir. Böyle olduğunda ise, elektrik enerjisinin ısıya dönüşmeyeceği gibi ortamı ısıtmasını beklediğiniz elektrikli ısıtıcı cihazınızın bozulduğunu çok sonradan fark edebilirsiniz.

Yanlış montaj ya da yanlış tamir süreçlerinin de rezistans telinin incelmesi, kopması için sorun yaratabilir. Bu konularda alacağınız her profesyonel destek, rezistans teli ile sizi uğraştırmayacak olup çözüm konusunda da en iyi desteği görebileceğiniz noktada size yardımcı olacaktır. En iyi tamir veya montaj desteğini alarak siz de elektronik konularda sorun yaşamadan problemlerin önüne geçin.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza