Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Hayatımızın hemen her alanında kullandığımız pek çok cihaz ve makinenin içerisinde rezistanslar yer alıyor. Klimadan fırına kadar uzanan oldukça geniş bir cihaz, makine veya sistem içerisinde kullanılan rezistans yani ısıtıcılar elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç telleri olarak adlandırılabilir. Ancak günümüzde ilerleyen teknolojinin de yardımıyla çok sayıda farklı ısıtıcı modeli geliştirildiğinden artık tel formundan daha farklı bir duruş sergileyen rezistans çeşitleri de mevcut.

Oldukça yüksek ısıya karşı dahi direnç gösterebilen bu ürünler arasında minimum oranda enerji kullanımına karşın maksimum ısı elde edilebilen çeşitler de yer alıyor. Rezistanslar pek çok farklı sektörde kullanılabiliyor. Ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, plastik sanayi, cam sanayi ve daha pek çok alanda rezistans çeşitleri kullanılabiliyor. Hatta günümüzde ısıtıcıların kullanım alanlarına her geçen dönem yenilerinin eklendiğini de söyleyebiliriz.

 rezistans çeşitleri

En Yaygın Kullanılan Rezistans Çeşitleri

En çok kullanılan rezistans modellerini boru rezistans, fişek rezistans, çember rezistans, serpatin rezistans, otoklav rezistans, silikon kaplama rezistans sayılabilir. Ancak bu listeyi daha da genişletmek elbette mümkün. Artık onlarca farklı ısıtıcı çeşidinden söz edilebiliyor. Isıtıcılar evlerde kullanılan pek çok eşyanın üretiminde de kullanılıyor. Fanlı sobalardan panolara, fırınlardan fritözlere, çamaşır makinelerinden buzdolaplarına kadar uzanan pek çok eşyanın çalışabilmesi ve görevini yerine getirebilmesi için mutlaka üretiminde rezistans olması gerekiyor.

Sonuç olarak ısıtıcılar makinaların çalışabilmesi için en önemli malzemeler arasında yer alıyor. En kaliteli malzemeler ile üretilen ve direnç düzeyi de yüksek olan ısıtıcılar beklentileri karşılayan çeşitli özellikler de sunabiliyor.

Gizli Rezistans Modelleri

Rezistans modelleri arasında özellikle ev tipi elektrikli cihazlar içerisinde yer alan gizli rezistans modelleri ön plana çıkmaktadır. Gizli rezistans nedir diye merak ediyorsanı yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz. 

Gizli rezistanslar kahve makineleri, çay makineleri, elektrikli su ısıtıcılar ve kettlelar içerisinde yer alan rezistans çeşitleridir. Bu rezistanslar genellikle ufak boyutludur ve dışarıdan bakıldığı zaman genellikle görünmeyecek yapıya sahiptirler. Bu yapıları gizli rezistans modelleri sayesinde cihazların tasarımlarının daha minimal yapıya sahip olabilmesini de sağlar.

Seramik Rezistans Modelleri

Rezistans modelleri arasında seramik rezistans modelleri de yer almaktadır. Peki seramik rezistans nedir ve ne işe yarar?

Seramik rezistanslar ev, iş yeri ve endüstriyel ortamlarda kullanabileceğiniz rezistans çeşitleridir. Infrared teknolojiler ile desteklenen seramik rezistanslar 750 dereceye kadar çalışabilme özelliklerine sahiptir. 

Kızılötesi ısıtma elemanları, termoform ısıtma cihazları, ambalajlama ve dış mekan ısıtıcıları ile birlikte sauna gibi ortamlarda da seramik rezistans modellerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüp Rezistans Modelleri

Rezistans modelleri ile ilgili konularda en fazla sorulan sorular arasında tüp rezistans nedir sorusu da yer almaktadır. Tüp rezistansar, ısıtılacak olan makine parçaları, kalıplar ve kalıp yollukları için kullanılır. Sanayide en fazla ihtiyaç duyulan rezistans eşitleri arasında tüp rezistans modelleri yer almaktadır.

Rezistans Nedir?

Rezistans modellerini öğrendikten sonra rezistans nedir diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz. Rezistanslar ısıtılması gereken parçaların en tasarruflu ve hızlı yoldan ısıtılabilmesini sağlayan en önemli parçalardır. Ayrıca rezistanslar olmadığı zaman pek çok farklı elektronik cihaz ve makine de çalışamaz hale gelir. 

Rezistans modelleri kullanım alanlarına ve ihtiyaçlarınıza göre farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Bu rezistanslar arasından seçim yapacağınız zaman kullanım alanlarınızı ve ihtiyaçlarınızı belirlemiş olmalısınız.

Rezistans teli, farklı kullanım alanları olan ve farklı oranlarda metallerde oluşan bir tür alaşımdır. Rezistans teli özellikleri de kullanım alanlarına göre değişebilir.

Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi Rezistansları

Evlerde ve iş yerlerinde de en fazla kullanılan elektronik cihazlar arasındaki buzdolabı ve çamaşır makinelerinin de çalışabilmesi için rezistanslara ihtiyacı vardır. Buzdolabında rezistans ne işe yarar ve hangi tür buzdolabı rezistansı çeşitleri nelerdir?

Buzdolabında yer alan rezistanslar buzdolaplarının gerekli şekilde soğutulması ve ısıtılması için kullanılır. Belirli soğukluk dereceleri elde edildikten sonra rezistanslar otomatik olarak kapanır. Bu durum enerji tasarrufu elde edebilmenizi de sağlar.

Çamaşır makinesi içerisinde yer alan rezistanslar da aynı işlevi üstlenir. Çamaşır makinesi rezistansı ne işe yarar diye düşünüyorsanız şu şekilde açıklayabiliriz; Çamaşır makinesi içerisinde yer alan rezistanslar da istenilen sıcaklık seviyelerinin elde edilebilmesini sağlar. Aynı şekilde çamaşır makinesi rezistansları da otomatik şekilde kapanabilecek mekanizmalara sahiptir.

Mika yalıtımlı rezistanslar ürünlerini merak ediyorsanız bu sayfamıza göz atmalısınız.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza