Pazartesi - Cumartesi 9.00 - 18.00
Online Mağaza

Otoklav cihazları genellikle tıp ve laboratuvar teknolojilerinde yer alan cihazlardır. Ayrıca otoklavlar eczane ve sağlık sektörü gibi sektörlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki otoklav ne işe yarar ve özellikleri nelerdir?

Otoklav, sterilizasyonun sağlanması gereken yerlerde kullanılır. Laboratuvarlarda doygun buhar altında çözeltilerin ve kültür ortamlarının sterilizasyonunun sağlanabilmesi için otoklava ihtiyaç duyulmaktadır. Hızlı ve etkili bir çalışma ortamı yaratabileceğiniz otoklav cihazları atık maddelerin sterilizasyonunu da sağlar.

Gıda ve taze ürün sanayisinde de kullanılan otoklav cihazları aynı zamanda endüstriyel alanlarda yapılan araştırmalarda ve çevresel araştırmalarda da yer almaktadır.

Otoklav Sınıfları Nelerdir?

Otoklav sınıfları arasında B, S ve N sınıfları yer almaktadır. B sınıfı otoklavlar en kapsamlı olan otoklav sınıfları arasındadır. B sınıf olan otoklavlarda vakum pompaları mevcuttur. Buhar oluştuktan sonra ve son aşamada pompa ile vakum yapılması B sınıfı otoklavlar ile mümkündür.

S sınıfı olan otoklavlarda başlangıç ve bitiş aşamasında vakum yapılabilir. Paketsiz ve paketli el aletleri ile basit oluklu paketsiz aletler için S sınıfı otoklav uygundur. N sınıfı otoklavlarda ise vakum pompası bulunmamaktadır. Buhar boşaltma ve yerçekimi yöntemi ile vakum yapılır. Oluksuz ve paketsiz el aletleri için N sınıfı otoklav tercih edilmektedir. Sınıflandırmalar sterilizasyon ve sterilizasyon seviyeleri ile ilgili değildir.

Otoklav Cihazı Özellikleri Nelerdir?

Otoklav cihazı nedir ne işe yarar sorusunu cevapladıktan sonra özellikleri ve kullanım alanlarına değinebiliriz. Otoklav cihazları çeşitli maddelerin yüksek sıcaklık ve basınç altında ne tür tepki vereceklerini inceleme amacıyla kullanılmaktadır. Basınçlı buhar sterilizasyon işleminde üst düzey performans sergileyen otoklav, yüksek ısı kapsamında son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. 

Otoklav cihazında amaç buharla doymuş bir ortamda 100 °C üzeri ısı ile sterilizasyondur. Otoklav kazan ve ucundaki kapaktan oluşmaktadır. Malzemeler içerisinde yer aldıktan sonra buhar çıkmaya başlar ve kapak sıkıca kapatılır. Buhar otoklavın musluğu vasıtasıyla dışarı çıkmaktadır. Yüksek sterilizasyon gücüne sahip olan otoklav, doymuş bir ortamda işlevsellik göstermektedir.

Otoklav sterilizasyonun basınçlı buhar yöntemiyle gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Genellikle laboratuvar ve hastane ortamlarında kullanılan bir cihaz olarak nitelendirilmektedir. Kazanın içindeki hava boşaltıldıktan sonra buhar basıncı yükselir, maksimum sıcaklık seviyesine çıkarılır.  Su buharı içerisinde yer alan hava vakumlanır. Bunun sebebi ise eşit ısı dağıtımının gerçekleştirilmesi kapsamındadır. 

Siz de güvenilir otoklav rezistanslara sahip olmak istiyorsanız rotanızı Ser Rezistans’a yani firmamıza çevirebilirsiniz. Müşteri temsilcilerimizden detaylı bilgi edinebilir, sipariş verebilirsiniz.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza