Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Hemen hemen tüm modern çamaşır makineleri, yıkama sırasında su sıcaklığını otomatik olarak izlemektedir ve eğer önceden belirlenmiş bir süre içinde sıcaklık belirli bir miktarda artmazsa, bir arıza işaretlemelidir. 

Dolayısıyla, çamaşır makinesi rezistansı çalışmıyorsa, program durur ve bir hata kodu verir. Bununla birlikte, mekanik program zamanlayıcıları tarafından kontrol edilen çok eski çamaşır makineleri, herhangi bir hata kodu kullanmazlar ve termostat doğru su sıcaklığını algılayana kadar sonsuza kadar yıkamaya devam edeceklerdir.

Çamaşır Makinenizin Rezistansı Arızalı mı?

Modern bir çamaşır makinesinde ısıtıcıda arıza varsa, arızanın ısıtıcı devresinde olduğunu doğrulayan bir hata kodu normal olarak görüntülenmelidir. Daha eski bir çamaşır makinesinde semptomlar süresiz yıkamaya devam etmesi ve yıkama döngüsüne yapışması gerekmekle birlikte diğer arızalar da aynı semptoma neden olabilir.

ser2.jpg

Bir Rezistans Nasıl Test Edilir?

Bir çamaşır makinesi rezistansı, bir süreklilik sayacı ile kolayca test edilebilir ve arızalı olanlar genellikle açık devredir. Kırılmış kablolar veya tehlikeli bağlantılar için açık olarak ısıtıcı kabloları kontrol edilmelidir.  

Arızalıysa, iki ana bağlantı arasında tamamen açık devre olmalı veya en azından çok yüksek bir dirence sahip olmalıdır. Kesin olarak söylemek gerekirse, çamaşır makinesiniz bir döngüyü tek başına tamamlarsa ve normalde çamaşırları temizliyorsa, muhtemelen çamaşır makinesi rezistansı çalışıyor demektir. 

Rezistans Kesinlikle Çalışmıyorsa

Rezistans, yani ısıtıcı kesinlikle çalışmıyorsa ve bir hata kodu ısıtıcıyı etkiliyorsa, bağlantıları kontrol etmeniz gerekir. Isıtıcının sürekliliği bir metre ile kontrol edilebilir ve eğer açık devre veya oldukça yüksek dirençse, çamaşır makinesi rezistansı değiştirilmelidir. Yeni bir yedek parça satın almanız gerekiyorsa, Türkiye'nin en büyük rezistans tedarikçisi Ser Rezistans danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bulaşık makineleri ile ilgili olarak da hazırladığımız yazımız olan bulaşık makinası rezistansı yazımızda rezistansların teknik özelliklerini sizlere detaylı bir şekilde anlattık.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza