Pazartesi - Cumartesi 9.00 - 18.00
Online Mağaza
Termokupllar

İki ayrı metal birleşimin yüzeylerinin ısıtılarak elektrik akımını meydana getirmesi için kullanılan termokupllar, metallerin farklı elektriksel ve termik özelliklerini taşımaktadır. Uzun ömürlü olabilecek şekilde üretilen termokupllar doğru şekilde monte edildiği zaman güvenilir olarak uzun yıllar boyunca farklı kullanım alanları ve sistemler içerisinde çalışabilir özelliklere sahiptir.

Her biri farklı kullanım alanına sahip olan termokupl çeşitleri arasında ihtiyaçlarınızı profesyonel şekilde karşılayabileceğiniz termokupllar yer almaktadır. Bu termokupl modelleri arasında S tipi termokupl modeli de bulunmaktadır.

Termokupl tipleri arasından seçim yapacağınız zaman kullanım alanınızı belirlemeli ve o alanda kullanmayı düşündüğünüz sistemleri de göz önünde bulundurmalısınız. Doğru seçimler yaptığınız zaman herhangi bir sorun yaşamadan termokupul modellerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Seçim esnasında bir sorun yaşıyorsanız ve termokupllar ile ilgili aklınızda bir soru işareti var ise ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ekibimiz sizlerin ihtiyaçlarını analiz ederek en verimli şekilde kullanabileceğiniz termokupl modellerini ortaya çıkartmaktadır.

Yüksek sıcaklık olan alanlardaki elektronların yüksek termik enerji içermeleri ve elektronların soğuk bölgelere doğru hareket etmeleri de termokupllar sayesinde mümkün olabilmektedir.

Direnç bazlı ölçüm sistemlerinde ısıya göre direnci değiştiren elemanlar bulunmaktadır. Direnç ölçme sistemlerinde de termokupllar kullanılabilmektedir.

Termokupl İmalatı

Termokupl olarak bilinen bu cihazlar genellikle yüksek sıcaklığın kullanılacağı alanlarda tercih edilmektedir. Bununla birlikte özel fırınlara uygun şekilde sıcaklık ölçümleri için kullanılır ve kullanım alanları uygun olarak imalatı yapılmaktadır. Termokupl çeşit ve tiplerine bakıldığında da mantel, metal boru ya da seramik boru çeşitleriyle bilinirler. Bu çeşitlerinin varlığı aynı zamanda 100 dereceden başlayıp 2320 santigrat derecelere kadar çıkacak sıcaklığın dayanıklılığını sağlamaktadır. 

İmalat süreci boyunca amaç soğuk noktada ki derecenin belirli değerde tutulmasını sağlamak olduğu gibi yüksek sıcaklık bulunan alanlarda da yine belli bir sıcaklığın – derecenin olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte termokupl kablolar, tiplerine göre ayrıldığı gibi yüksek sıcaklığın arandığı ya da tam tersi düşük sıcaklığın arandığı sıcaklık ölçümlerinde en iyi şekilde temsilen tercih edilirler.

Günümüzde bu imalat süreçlerine göre de Ser Rezistans ile birlikte 0 dereceden 300 dereceye kadar çıkan sıcaklık arasında kullanım olacağı gibi soğuk noktadır denilecek nitelikte olan -40 santigrat dereden ortamların sıcaklığının 1200 santigrat derecelere kadar çıkacağı şekilde çeşitli cihazlarla kullanımı mevcuttur.

İmalat noktasında 2 ayrı metal birleşim yüzeyi, ısıtılır ve elektrik akımı oluşması sayesinde termokupl metaller farklı elektrik özellikleri taşıyarak süreç ilerletir. Buna göre de yüksek sıcaklık alanlarına uygun şekilde de elektronların yüksek termik enerji içereceği şekilde, soğuk alanlarda olması durumunda termik enerji içermeleri de ilgili ürünler olan termokupl sayesinde uygun olacaktır.

Termokupl Tipleri

Termokupl üretiminde doğrudan bağlantı başlıklarından iç koruyuculara, koruyucu tüplerden izolatör, flanş ve rekor gibi pek çok parçalar bulunur. Termokupl tiplerinin de bu aşamada değiştiğini söylemek mümkündür. Hem primer adı verilen iç koruyucularla hem de koruyucu tüplerle birlikte flanş ve rekor, bağlantı başlığı, izolatör çeşitlendiğinde de termokupl tipleri de değişkenlik göstermektedir. 

Maliyeti düşük olması sayesinde pek çok alanda genellikle tercih edilmesiyle bilinir. Aynı zamanda geniş bir sıcaklık aralığı mevcutken, en iyi şekilde de tepki süresi bilinir. Bakır ve konstantan birleşimiyle oluşan uygulamada kullanımı için mevcut termokupl tipi bulunurken aynı zamanda demir ve konstantan birleşim, nikel krom ve nikel birleşimiyle oluşan termokupl, kromel ve konstrantan termokupl, kromel – alumel termokupl türü ve son olarak platin radyum – platin birleşiminden oluşan termokupl tipleri bulunmaktadır.

Basit ve sağlam bir ürün olan termokupl çeşitleriyle beraber çok düşük maliyetli şekilde endüstriyel alanlarda geniş bir kullanım süreci işlemektedir. Bununla beraber en çok kullanılan sıcaklık ölçüm aracı olarak da bilindiği gibi doğrudan yukarıda yazılan tüm termokupl tipleri tamamen sıcaklık ölçüm sensorü olarak bilinirler. Yaygın şekilde ise -200 santigrat derece ile 2320 santigrat derecelere kadar ölçüm yapma konusunda yardımcı olur, en iyi şekilde de bu değerlerin üzerine çıkmaktadır. İki iletken telin uç kısımlarının kaynatılması durumunda doğrudan termokupl tipleri aktif olmuş olur, kaynatılan noktalar sıcak nokta açık kalan iki uçta bu durumda soğuk nokta diye isimlendirilerek tanımlama yapılır.

Termokupl Çeşitleri 

Sıcaklık farkının oluşması halinde bir çeşit sıcaklık sensorü olarak görev gören bu termokupl çeşitlerinin birbirinden farklı şekilde pek çok alanda kullanıldığını söylemek mümkündür. 2 farklı iletkenden oluşturularak iki ucu birleştirilip ısıtılması halinde diğer uçta gerilim oluşması beklenecektir. Gerilimin değerleri, malzeme cinsine göre ve birleşim noktasındaki ısınma miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu gerilim bir nevi iki iletken arasındaki sıcaklık farkı ile termokupl çalıştırmış olacaktır.

Birbirinden farklı termopul çeşitlerinin tamamını Ser Rezistans sayfası üzerinde görebilirsiniz. Bununla birlikte de yüksek sıcaklık alanlarında kullanılırken, 0 santigrat dereceden 200 santigrat dereceye kadar ki farklı yüksek sıcaklık türlerinde de yine termokupl çeşitleri web sitesinde yayınlandığı üzeredir. Hem fiyat araştırması yaparken hem de çeşitlere göz atarken bu modellere göz atabilirsiniz.

Manifold, Metrik 6 vidalı, 8 vidalı termokupl modelleriyle birlikte 6mm, 8mm ve benzer şekilde pabuçlu, mantel veya kafalı tip termokupl gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu termokupl çeşitlerinin tamamı birçok sektöre hitap edeceği gibi endüstriyel rezistans alanlarına da uygun şekilde üretilmekte olup, buna göre tercih edilecek sıcaklık sensörüdür. Pek çok açıdan sıcak nokta ölçmek, sıcaklık ölçüm süreçlerinde yardımcı olması açısından farklı nokta olarak doğru bir kullanım imkanını bu cihazlarla yakalayabilirsiniz.

Teknik Bilgiler

Termokupl Eleman Tipleri Ölçüm Aralıkları :

Cu-Const.......T tip...-200..300'C

Fe-Const.......J tip...-200..800'C

Cr-Al.............K tip..-200..1200'C

NiCr-Ni..........K tip..-200..1200'C

Cr-Const.......E tip..-200..1200'C

Nikrosil-Nisil.N tip......0..1200'C

Pt%10Rh-Pt..S tip......0..1500'C

Pt%13Rh-Pt..R tip......0..1600'C

Pt%18Rh-Pt..B tip......0..1800'C

Tn-Tn%26Re.W tip......0..2000'C

Termokupl Şekil Tipleri :

L - Tipi Termokupl

İnsetli Termokupl

Portatif tip Termokupl

Mineral İzoleli Termokupl

Bayonet tip Termokupl

Benzer Ürünler
Online Mağaza