Pazartesi - Cuma 8.00 - 18.00 & Cumartesi 8.00 - 13.00

Elektronik ve elektrikli cihazların temel bileşenlerinden biri olan rezistans, çoğu kez küçük, ancak görevi büyük bir devre parçasıdır. Mühendislik bilgisi gerektiren bu özel parçalar donanımlı rezistans üreticileri tarafından profesyonel yöntemlerle üretilir. Rezistans imalatının önemini anlamak için bu direnç malzemesine biraz daha yakından bakalım:

Rezistanslar Nasıl Üretilir?

Rezistanslar, üzerlerinden geçen akıma zorluk gösteren devre elemanlarıdır. Elektrikli devre uygulamalarında rezistanslar, akım sınırlayıcı, gerilim düşürücü, devre akım ayarlayıcısı olarak hemen her elektrik-elektronik devresinde kullanılır. Bir noktadan geçen akımı veya bir noktadaki gerilimi istenilen seviyeye düşürmek için rezistanslar görevlendirilir, fazla olan enerji rezistans tarafından ısı enerjisine çevrilerek harcanır. Dirençlerin yapımında rezistans üreticileri metaller ve alaşımlardan yararlanır.

  • Üretim şekline göre rezistanslar: Karbon, telli, film veya şerit,
  • Çalışma şekillerine ve kullanılma amaçlarına göre: Sabit, ayarlanabilir ve sensör rezistanslar olarak ayrılır.

rezistans-cesitleri-nelerdir.png

Bir Rezistans İçinde Neler Oluyor?

Bir rezistansı açarsanız veya izolasyon malzemesini çizerseniz, orta kısmından bakır telle çevrili  seramik yalıtım bir çubuk görebilirsiniz. Bunun gibi bir direnç tel sargısı olarak tanımlanır. Bakır tel dönüş sayısı direnci çok hassas bir şekilde kontrol eder: bakır dönüşleri ne kadar çok ve bakır tel ne kadar ince ise direnç o kadar yüksek olur. Daha düşük güç devreleri için tasarlanmış rezistanslarda bakır sargı, spiral karbon modeli ile değiştirilir. Bunun gibi dirençler yapmak rezistans üreticileri için daha aza maliyetlidir ve karbon ya da film rezistans adı verilir. Genellikle, tel sargılı dirençler, daha yüksek çalışma sıcaklıklarında daha hassas ve kararlıdır.

İnfrared ısıtıcıların günümüzdeki kullanım avantajlarını ve teknik özelliklerini merak mı ediyorsunuz öyleyse ürünlerimizi incelemelisiniz.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza