Pazartesi - Cumartesi 9.00 - 18.00
Fırın Rezistansı

Fırın rezistans teli modelleri elektrikli fırınların pratik bir şekilde kullanılabilmesi için kullanılır. Bu rezistanslar elektrikli fırınların kabinlerinin içerisine sıkı bir biçimde sarılmış olan tel sargılara verilen isim fırın rezistansıdır. Rezistanslar elektriksel direnç prensibini baz alarak çalışırlar. Direnç oranları ısıtma elemanlarının hangi türde çalışabileceklerini ve aynı zamanda ne şekilde çalışabileceklerini de belirleyen temel elektriksel prensiptir.

Çeşitli malzemeler ve elektrik akımını engelleyebilen özel malzemeler ile tasarlanan ürünlerin malzemelerinin boyutları direnç seviyelerine de etki etmektedir. Uzun ve ince telli olan fırın rezistansları, kısa ve kalın telli olanlardan daha yüksek dirence sahiptir.

Direncin yan ürünü olan ve ısı ile direnç arasındaki ilişki bu durum ile ilgili olarak gelişir. Rezistanslar telin direnç seviyesi ile birlikte yan ürün olarak ısıyı meydana getirmektedir. Elektrikli fırın rezistansları elemanlarında genellikle %80 nikel ve %20 krom içeren alaşım olan nikrom kullanılır. Yüksek direnç sahibi olan rezistanslar aynı zamanda oksitlenme gibi önemli problemlere karşı da dayanıklıdır. 

Fırın Rezistanslarının Teknik Özellikleri Nelerdir? 

Fırın rezistansı modelleri 2.000 fahrenheit =1000 dereceyi aşabilecek yüksek sıcaklık derecelerine karşı dayanıklıdır. Isıtmalar, fırının iç kısmındaki rölelere elektrik sinyali gönderebilen termostatlar sayesinde başlatılmaktadır. 

Isıtıcı elemanlarına voltaj uygulayarak ısı oluşumu da meydana getirilir. Daha sonra ise meydana gelen ısı otomatik olarak fırının içerisindeki hareket haline geçmiş olur. Isının dolaşmaya başlaması ise fırında yemeklerinizi en pratik ve güvenilir şekilde hazırlayabilmenizi sağlar.

Fırınların en önemli parçaları arasında yer alan rezistanslar arızalandığı zaman fırınlarınızdan ilk günkü işlevselliği elde edemez ve aynı zamanda özelliklerinden de yararlanamazsınız. Bu durumda yeni bir rezistans satın almanız gerekebilir. Rezistans tamiri yapılabilmesi de mümkündür. Fakat tamir işlemi maliyeti yüksek bir işlem olabileceğinden dolayı yeni ürünler ile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Rezistans olarak adlandırılan özel bileşenler, bir devreye sokulması için kesin bir direnç miktarı yaratma amacına yöneliktir. Genellikle metal tel veya karbondan imal edilmiş olan fırın rezistansı, geniş çevresel koşullar aralığında istikrarlı bir direnç değeri sağlamak üzere tasarlanır. Rezistanslar fırın devrelerinde son derece yararlı cihazlardır, devrelerin üzerinde tasarımcıya kontrol sağlarlar.

Fırın Rezistansı Nasıl Çalışır? Rezistans Arızalanırsa Ne Olur?

Bir elektrikli fırın rezistansı, temel olarak, sert metal alaşımının içinde yalıtımdan ayrılmış çeşitli şekillerde bükülmüş bir direnç telidir. Üzerine güç uygulandığında, direnç telinin elemanın dış kılıfına ilettiği ısıyı üretir, bu da pişirme ocağı veya fırın boşluğu içindeki hava tarafından emilebilir. Peki fırın rezistans arızası nasıl anlaşılır ve fırın rezistans değişimi nasıl yapılır? 

Rezistanslar pek çok farklı çeşide sahiptir. Bu çeşitlilik içerisinde ev aletlerinde kullanılan modeller de yer almaktadır. Elektrik enerjisini en hızlı şekilde ısıya dönüştürebilen rezistanslar ısı ile gerekli olan işlemlerin en güvenilir şekilde yapılabilmesini sağlar. Fırınlar içerisinde de yer alan rezistanslar, farklı yemeklerin ve hamur işlerinin pişirilmesinde ön plana çıkar. Bu ürünler sayesinde istenen ısı elde edilir ve istenen şekilde yemeklerin pişirilebilmesi sağlanır.

Fırın rezistansı arızalarında gerekli olanların elde edilebilmesi için rezistans değişiminin yapılması ilk sırada yer alır. Kaliteli bir rezistans satın alarak ürünleri kolay bir şekilde monte ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak montaj konusunda herhangi bir tecrübeniz olmadığını düşünüyorsanız bu konuda profesyonel destek almayı da deneyebilirsiniz. 

Ser Rezistans’ı da değişim konusunda tercih edebilirsiniz. Kaliteli ürünleri sizlere sunarken aynı zamanda hizmet öncesi ve sonrasında da desteğimizi veriyoruz. Uygun fiyatlı ürünleri sizlerle en kaliteli şekilde buluşturmaktayız. 

Bir fırın rezistansının kesin direnci çoğu kez önemli değildir, çünkü genelde arızalı olduğunda ya da toprağa kısa devre geçtiğinde tamamen açık hale gelmesi haricinde ömrü boyunca değişmez. Merak ediyorsanız söyleyelim; fırında pişirme veya kızartma bölümünün rezistans direnci, voltajına bağlı olarak 20 ila 40 ohm arasında olabilir.

Fırın Rezistansı Tamiri Yapılabilir mi? 

Peki bir elektrikli fırın rezistansı neden bozulur ve bozulduğu zaman ne gibi yöntemler denemek gerekir? Bu tür elemanlar bozulduğunda, iç direnç kablosu kopar ve açık devre meydana gelir. Devre açık olduğu için, ısı üretmek için rezistansa herhangi bir elektrik akımı gelemez. Rezistans kablosu ile dış kaplama arasındaki izolasyon da bozulabilir. 

Bu gerçekleştiğinde iç rezistans kablosu dış kılıfla temas ederek şasiye kısa devre yapabilir. Bu kadar kısa bir kuvvet, dış kaplamanın içinden bir delik açıp eritebilir. Rezistanslar arasından doğru seçimler yaptıktan sonra pratik bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Kaliteli malzemeler ile üretilen rezistanslar aynı zamanda uzun ömürlü olan rezistans modelleridir. Üretici firma seçiminize dikkat ettiğiniz süre boyunca ürünler konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Uzman ve deneyimli ekibiyle hizmet veren markamız sizlere özel seçenekler sunmaktadır.

Ser Rezistans Güvencesiyle Sunulan Fırın Rezistansları

Ürün alımı öncesi ve sonrasında ekibimiz ile irtibata geçtiğiniz takdirde aklınızdaki tüm soru işaretlerinin cevaplarını bulmaya başlayabilirsiniz. Ekibimiz ihtiyaçlarınıza uygun olabilecek olan ürünleri size tavsiye ederken aynı zamanda ürünlerin teknik özellikleriyle ilgili de sizlere geniş kapsamlı bilgi verecektir. Böylelikle seçtiğiniz ürünleri hemen işlevsel özelliklerinden yararlanmaya başlayarak kullanabilirsiniz.

Her ürününde olduğu gibi fırın rezistansı ürünlerinde de kaliteli seçenekleri sizlerle bir araya getiren Ser Rezistans, alışverişinizi en güvenilir ve ekonomik şekilde yapabilmenize imkan sağlamaktadır.

Fırın ısıtıcı modellerini güvenilir firmalardan satın aldığınız zaman uzun yıllar boyunca herhangi bir şekilde arıza yaşamazsınız. Ekstra bir bakım ve onarım gibi ihtiyaçlar da hissetmeyeceğiniz fırın rezistansları sayesinde uzun bir kullanım ömrüne sahip olabilirsiniz. Ser Rezistans olarak sizlere sunduğumuz fırın rezistansları son derece güvenilir olan ve dünya kalite standartlarında üretilen fırın rezistanslarıdır. 

Ürün kataloglarımızda Simfer fırın rezistansı modelleri de yer almaktadır. Fırın ısıtıcı ve fırın rezistans fiyatları seçeceğiniz ürünün marka, model ve teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fırın rezistans değişimi ve fırın rezistansı fiyatları ile ilgili konularda bizlerden bilgi almak isterseniz ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz fırın termostat fiyatları da son derece uygundur. Güncel fiyatlarımız ve ürünlerin teknik bilgileri için bizlere iletişim kanallarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ser Rezistans kalite garantisindeki ürünlerde bu tür problemleri yaşamaz, yıllarca güvenle kullanabilirsiniz.

Sizler için özel olarak geliştirilen ürünlerimiz arasında farklı kullanım alanlarında değerlendirebileceğiniz birbirinden özgün tasarımlı ürünler yer almaktadır. Kullanım alanlarına göre geniş bir yelpazede sizlerle bir araya gelen fırın rezistansı modellerini uzun yıllar boyunca ek bir bakım veya onarım ihtiyacı hissetmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Her biri çevre dostu olarak tasarlanan fırın rezistansları yüksek ısı ile çalışılması gereken ortamlara pratik bir şekilde uyum sağlamaktadır. Esnek yapılarıyla işlevsel özelliklerini sergileyen ürünler için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Fritöz rezistansı yazımızda fritöz rezistanslarının teknik ayrıntılarına ve özelliklerine de yer verdik.

Benzer Rezistanslar
Online Mağaza