Pazartesi - Cumartesi 9.00 - 18.00
Online Mağaza

Dağıtım panosu, elektrik panosu olarak da tanımlanan bu panolar tamamen elektrik gücünü dağıtmaktır. Bu noktada ana işlevlerinen biri de elektrik gücünü yardımcı devrelere bölerek en uygun şekilde dağıtmasıdır. Elektrik sistemini güvenli olarak tutması istenen ve beklenen bu yapı içerisinde kısa devre ya da yangın risklerini de önleme noktasında başarılıdır. Günümüzde yaygın şekilde ana panellerde bulunan bu elektrik panolarıyla farklı tali panellere ya da devrelere güçlü aktarım yapma noktasında en iyi ürünler arasında başta gelir.

Elektrik panoları ya da dağıtım panosu ne işe yarar? Diye sorulduğunda ilk olarak aydınlatma ve ısı devrelerinde kontrol mekanizmasıdır. Bununla beraber kabin ya da kofra içine yerleştirilerek, burada güçlü bir akım geçirerek dağıtma sistemi olarak kullanıma uygundur. Bununla beraber sıva altı ya da sıva üstü konumlandırılır. Arkadan ve önden erişilebilir şekilde standart olarak kullanıma uygundur.

Dağıtım Panosu Kullanım Alanları

Elektrik akışı konusunda birçok kaynaktan alıp birçok farklı bölümlere yönlendiren ve dağıtan elektrik panoları, günümüzde yaygın olarak birbirinden farklı alanlarda kullanılmaktadır. Santralde üretilen elektriğin en basit haliyle evlere dağıtılması, ana dağıtım panosu görevlerinden biridir.

Dağıtım Panosu Çeşitleri

Elektrik panoları birçok çeşitleriyle beraber bulunur. Bu konuda farklılık gösteren en büyük etmen ise, binalar ve apartmanlarda kullanım standartlarıdır. Bina ve apartmanlarda, iş yerlerinde ya da daha büyük alanlarda çok daha farklı bir elektrik panosu sağlanmaktadır. Elektrik panosunda bulunan volt kontrol kapasitesi, fiziksel kullanım alanları konusunda sabit ya da çekmeli olarak da iki grupta çeşitlendirilir.

Fakat pano çeşitleri olarak kontrol etme açısından da alçak gerilim, orta ya da yüksek gerilim panoları olarak birçok sınıfa ayrılmıştır. İnşaat sektöründen endüstriyel alanlara kadar pek çok projeye göre elektrik ünite panolarınında da değişkenlikler bulunur. Kompanzasyon panoları çeşitleriyle beraber bilinen bir diğer çeşitliliktir.

Elektrik panosunda ana dağıtım panosuna gelen elektrik, bir binaya dağıtımı için oldukça önemlidir. Bu nedenle ana dağıtım panosu binalar için önemli olmaktadır. Ayrıca elektrik panosu malzemelerine göz atıldığında da devre kesiciler, sayaçlar, otomatik sigortalar, kablolar, gerilim ve akım trafoları bulunmaktadır. 

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza