Pazartesi - Cumartesi 9.00 - 18.00
Online Mağaza

Armut tip termokupllar, iç kısımlarında yer alan elektronların hareket etmesiyle çalışırlar. Hareketlenmeler farklı iletkenler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İki ayrı iletkenin uç kısımlarında kaynatılmasıyla elde edilen armut tip termokupl modellerinde kaynatılan nokta sıcak noktadır. Açık kalan iki uç ise soğuk nokta olarak adlandırılmaktadır.

İki nokta arasındaki sıcaklık farkının orantılı olarak oluşturulması ve termoelektrik voltaj ya da seebeck voltajı adı verilen mV seviyelerindeki gerilimin varlığı termokuplların ölçüm yapabilmesini sağlar. Termokupllardaki sıcak nokta ve soğuk noktalar arasındaki sıcaklık farkları orantılı bir şekilde dağıtılmaktadır.

Sıcaklık ölçümlerini güvenilir bir şekilde yapabileceğiniz termokupllar -200 derece ile +2500 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabilmektedir. Endüstriyel çalışma ortamlarında da tercih edilen kontrol elemanları arasındaki armut tip termokupl modelleri yüksek sıcaklık derecelerinin ölçülebilir hale gelmesini sağlar.

Termokupl Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

Termokuplların sağlamlık testleri için avometrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Avometre milivolt kademesini alabilmektedir. Termokupl uçları avometrenin prop uçlarına tutturulur. Böylelikle termokuplun ucu ısı kaynağı ile ısıtılmış olur. Avometrenin ölçümlediği gerilim değerlerinde değişiklik olup olmadığı böylelikle kontrol edilebilir hale gelir. Gerilim değişimleri söz konusu olduğu zaman termokuplların sağlamlığı teyit edilmiş olur.

Sıcaklık farkına orantılı şekilde soğuk nokta uçlarında mV mertebesinde gerilim üretebilen armut tip termokupl modelleri, sıcak ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkına oranlı olabilecek şekilde gerilim üretir.

İletişim Formu
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Mağaza